2019. március 31.
Családban marad

Egy csodás családi délutánon vagyunk túl. Az Alba Regia Táncegyüttesben, a Táncházban mindig azt hisszük, hogy vannak dolgok, amiket már nem lehet überelni, már csúcsra járattuk, innen már nincs feljebb. De a mai családi délutánunk bizonyította, hogy még mindig tudunk jobbat és jobbat.

Amikor elkezdtük a jubileumi programok szervezését, akkor nem gondoltuk, hogy ekkora lesz, hogy egy egész évet átívelő programsorozat lesz belőle, csak jöttek az ötletek, a lelkesedésünk, hozzá a pályázati lehetőségek, a város nyitottsága és támogatókészsége, a lájkok a Facebookon, a kommentek, a biztatás, aztán a Messenger csoportok és benne a millió üzenet.

A 70 év adott nekünk esélyt, lehetőséget, jövőt, örömet, bánatot, Táncházat, kollégákat, vezetőket, ötletelőket, megvalósítókat, táncosokat, zenészeket, betegséget és felépülést, életet és halált, szerelmet, szakításokat, konfliktusokat és barátságokat, életcélt, életpályát, biztonságérzetet, figyelmet, elismerést, támogatást családot és gyermekeket.

A március 31-ei délutánt annak szenteltük, hogy a családjaink mutatkozzanak be. Lehetőséget adtunk a szülőknek, hogy gyermekeikkel álljanak egy színpadon.

Majorosék, Csertáék, Királyék, Zemancsekék, Angyalék, Máhrék, Krauszék, Siposék, Széplakiaké, Bocsorék, Mödláglék, Bókáék, Csépék, Ütősék, Simonék, Ácsék, Lendvaiaké, Vargáék, Hortobágyiék, Molnárék, Gálék, Pingiczerék, Brücklerék, Lopejszkyék, Ladákék, Árpásyék, Balláék, Siposék, Nagyék, Kocsorék, Kneifelék, Kertiék, Csurdiék, Iliásék, Polgárék, Dallosék, Vigáék, Kenyérék, Bokorék, Takácsék, Gergelyék, Erdélyiék, Párkányiék, Vadányiék, Laczkóék, Vitányiék, Bartháék, Kollárék, Csabáék lánya, fia, apja, anyja, menye, veje, unokája lépett fel.

Juhász Zsófia, az egyesületünk elnöke köszöntötte a szépszámú közönséget és mesélt el néhány kulissza titkot, ki, hogyan készült erre az eseményre.

Elsőként a Legendák és a Szenior tánccsoport mutatta be Fekete Ferenc: Szigetrábaközi táncok című koreográfiáját, melyet Mohácsi Diána és Sipos Dani tanított be a csoportoknak. A műsorban közreműködött a 94 éves alapítónk, Bogárdi Lajos, aki korát meghazudtolva táncolva vezette be a csoportokat a színpadra.

Ezután a legkisebbek vették át a terepet, akiknek Kneifelné Laczkó Kriszta fűzte össze a játékokat egy csokorba, és akik anyukáikkal élvezték a színpadi fényeket és az elbájolt közönség tapsát.

A bemutató egyik legkülönlegesebb élménye volt a Hortobágyi – Molnár család kalotaszegi tánca, ahol Brigi egyedüli nőként táncolhatott a család férfi tagjaival, szám szerint az öt férfival.

Brücklerné Cserpes Jutka unokájával, Vadányi Pongráccal és a Lopejszky családból Csaba Krisztával és Csabival ropták a rábaközi táncokat, akiket a Király család és a Gál család követett szatmári táncokkal. Megható volt látni, ahogy Gál Jánosné Éva a fiaival táncolt, akik közül András (Sogi) csak erre az alkalomra, tulajdonképen csak erre a hétvégére látogatott haza Kanadából.

A magyarbődi karikázóban és csárdásban 10 anya, 10 lányával táncolt, miközben gyönyörű tisztán énekeltek a Táncház nagytermében. Tombor Bea segítette, hogy a mai délután elbüszkélkedhessenek táncos tehetségükkel és gyönyörű viseleteikkel, hajfonataikkal.

A családi produkciók közül nem hiányozhatott a Cserta család székelyföldi tánckoreográfiája, ahol Kata, Judit és Gábor mellett Balázs is táncra perdült. A Pro Cultura Albae Regiae-díjas családi produkcióból nem hiányozhatott az apa, Gábor, aki harmonikáján játszotta az ismert dallamokat.

Egy táncos bemutatón mindig van mezőségi, amit ezen a szép tavaszi délutánon a Csurdi család táncolt el. Csurdi Ildikónak (Fofinak) is abban az élményben lehetett rész, hogy férjével, Csurdi Tamással és fiaival (Danival és Donáttal) együtt mutatkozhatott be a családias hangulatnak örvendő közönség előtt.

A bemutatók sorát a Majoros család zárta, akik mezőföldi táncaikkal végképp könnyeket fakasztotta a jelenlévők szemébe. A Majoros fiúk, Andor és Robi, Veronika, Zsófi, Dóri, Levente és Borika egy olyan összeállítással búcsúztak a közönségtől, mely egy fináléba csaphatott át és zárásképpen mindenki feljöhetett még egyszer a színpadra, hogy fogadják a megérdemelt vastapsot.

A családi produkciókat a Galiba zenekar, Teszáry Bori, Kőmíves Zoltán, Csikós Péter és Nagy Zoltán kísérték.

Köszönjük minden kedves nézőnknek, akik velünk töltötték a délutánt, akik segítenek minden helyzetben, hogy ne felejtsük el, családjainkra mindig számíthatunk. Azzal, hogy családjainkkal itt élünk Székesfehérváron, nem csak a tánchoz kötődünk, hanem a városhoz is, hiszen a közönséggel együtt lehetünk azok, akik most vagyunk.

Vigyázunk a hagyományainkra, vigyázunk az örökségre, amit kaptunk elődeinktől. Megőrizzük és továbbadjuk az élményt és az értékeket a jövő generációinak és reméljük, hogy a 80 éves jubileumon és a többi kerek évfordulón - ha mi már nem is, de - gyermekeink és családtagjaik tovább táncolnak Önöknek, nektek.

A program azért is példaértékű, mert kezeli a generációs különbségeket, megmutatja, hogy egy jó értékközvetítő közösség hogyan tud egyben családokat is összetartani.

A Családban marad c. témanap az Európai Unio Szociális Alap támogatásával jöhetett létre.

Projektazonosító: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00397